En Değerli Para Birimleri Sıralaması|TOP 10

En değerli para birimleri

Günümüzde en değerli para birimleri hangisidir diye merak edildiğinde belki de çoğumuzun aklına gelen ilk para birimi çoğu zaman İngiliz sterlini olmuştur. Bu durum İngiliz sterlininin rezerv para birimi olarak en çok işlem gören para birimleri arasında yer almasından kaynaklanır. Böylece biz ekranlarda bu para birimini sıklıkla duyarız. Fakat gerçekte bu durum böyle değildir.

Para birimlerinin değerlerini karşılaştırırken Amerikan doları baz alınır. Çünkü dünya üzerindeki en büyük rezerv para birimi Amerikan dolarıdır. Bugün dünya üzerindeki uluslararası ticaretin %60’ı Amerikan doları ile gerçekleşmektedir. Hal böyle olunca biz de en değerli para birimleri sıralamamızı yaparken, para birimlerinin Amerikan dolarına karşı olan değerlerini baz alacağız.


1. Kuveyt DinarıKuveyt dinarı

kuveyt dinarı
Kuveyt Dinarı
 • Para Birimi Kodu: KWD
 • Sembolü: د.ك

Kuveyt dinarı değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 KWD= 3,23 USD

1 KWD= 2,94 EUR

1 KWD= 22,67 TRY

Dünya üzerindeki en değerli para birimi Kuveyt dinarıdır. Kuveyt, çok büyük bir milli servete sahip küçük bir ülkedir. Para biriminin bu denli değerli olmasındaki temel etken dünya üzerindeki petrol üreticileri arasında önemli bir yere sahip olmasından kaynaklanır.

Petrol temeline dayanan istikrarlı bir ekonomiye sahip olan Kuveyt, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ülke gelirinin %80’i petrol ve petrol endüstrisinden gelmektedir. Çünkü bu ülkede zengin petrol kaynaklarını çıkartmak, diğer petrol ülkelerinden daha kolay ve ucuzdur.

Kuveyt hükümeti, 2003 yılında Kuveyt dinarını Amerikan dolarına sabitledi fakat bu uygulamadan 2007 yılında vazgeçilerek, Kuveyt dinarı ağırlıklı döviz sepetine endekslendi. Son olarak Kuveyt, istikrarlı ekonomisinin yanında düşük işsizlik oranlarına sahip ve vergisiz bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır.


2. Bahreyn Dinarıbahreyn dinarı

Bahreyn dinarı
Bahreyn Dinarı
 • Para Birimi Kodu: BHD
 • Sembolü: د.ب

Bahreyn dinarı değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 BHD= 2,65 USD

1 BHD= 2,42 EUR

1 BHD= 18,64 TRY

Bahreyn dinarı dünya üzerindeki en değerli para birimi olarak 2. sıradadır. Ülke olarak gelirlerinin %60’ı yine petrol ürünlerinden oluşmaktadır.

Özellikle son zamanlarda iletişim ve ulaştırma faaliyetlerinde yaşanan gelişmelerle birlikte Bahreyn, yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Öyle ki bu gelişmelere paralel olarak 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile serbest ticaret anlaşması imzalamışlardır.

Bahreyn dinarı, 2005 yılında Amerikan dolarına sabitlenmiştir.


3. Umman Riyaliumman riyali

Umman riyali
Umman Riyali
 • Para Birimi Kodu: OMR
 • Sembolü: ﷼

Umman riyali değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 OMR= 2,60 USD

1 OMR= 2,37 EUR

1 OMR= 18,23 TRY

Umman ekonomisi, diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi büyük ölçüde petrole dayanmaktadır.

Hayat standardının yüksek olması ve gelişmiş bir alt yapıya sahip olmasındaki en büyük etken yine petrol endüstrisinin gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Ülke yönetimi, yıllar içerisinde yaşanan petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan dolayı son yıllarda petrolün, ülke ekonomisindeki ağırlığını azaltmak için diğer sektörlere de yoğunlaşmıştır.

Para biriminin satın alma gücü çok yüksek olmasından dolayı 1/2 ve 1/4 şeklinde riyal banknotları tedavüle sokulmuştur.


4. Ürdün DinarıÜrdün dinarı

Ürdün Dinarı
Ürdün Dinarı
 • Para Birimi Kodu: JOD
 • Sembolü: JD

Ürdün dinarı değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 JOD= 1,42 USD

1 JOD= 1,29 EUR

1 JOD= 9,96 TRY

Ürdün dinarının, dolar karşısında bu kadar değerli olmasının sebebi ne petrol kaynaklı ne de ekonomik başarısıyla bağlantılıdır. Ürdün dinarının en değerli para birimleri sıralamasında 4. sırada olmasının tek nedeni sabit kur rejimi ile ilgilidir.

Bunun dışında ülke ekonomisi genel olarak petrol ve doğal gaz ithalatçısıdır. Ciddi bir sanayi ya da üretim kapasitesinden yoksundur. Genel olarak ekonomi IMF programları ve bölge ülke yardımları ile sürdürülmektedir. Buradan yola çıkarak Ürdün dinarının değerinin ekonomiden değilde siyasetten geldiğini söyleyebiliriz.


5. İngiliz Sterliniİngiliz sterlini

İngiliz sterlini
İngili Sterlini

 • Para Birimi Kodu: GBP
 • Sembolü: £

İngiliz sterlini değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 GBP= 1,25 USD

1 GBP= 1,14 EUR

1 GBP= 8,82 TRY

İngiltere ekonomisi, dünyanın 7. büyük ekonomisidir. Bunun yanında güçlü sanayisi de para birimlerinin güçlü olmasında çok büyük bir etken olarak görülüyor.

Bu yazdıklarımızın dışında, sterlin dünyada en çok kullanılan 3. rezerv para birimi olma özelliğini de taşımaktadır. Saydığımız tüm bu etkenler sterlini dünyanın en değerli para birimleri sıralamasında 5. sıraya yükseltiyor.


6. Cayman Adaları DolarıCayman Adaları doları

Cayman Adaları Doları
Cayman Adaları Doları
 • Para Birimi Kodu: KYD
 • Sembolü: $

Cayman Adaları Doları değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 KYD= 1,20 USD

1 KYD= 1,09 EUR

1 KYD= 8,44 TRY

Cayman Adaları, dünya üzerindeki tüm finans ve ticari kurumlar için vergi cenneti konumunda olması, pek çok uluslararası şirketi kendine çekmiştir. Bu durum ülkeye sıcak para akışını hızlandırarak ülke parasının en değerli para birimleri arasında yer almasını sağlamıştır.


7. Euroeuro

Euro
Euro
 • Para Birimi Kodu: EUR
 • Sembolü:

Euro değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 EUR= 1,10 USD

1 EUR= 1 EUR

1 EUR= 7,72 TRY

Avrupa Birliği özellikle 2008 yılında yaşanan global ekonomik krizden fazlasıyla etkilenmişti. Fakat toparlanmanın ardından atılan adımlar Avrupa Birliği ekonomisinin giderek güçlenmesini sağladı.

Avrupa Birliği’nin içerisinde ekonomisi ve sanayisi çok güçlü olan Almanya ve Fransa gibi ülkelerin bulunuyor olması ve ayrıca euronun dünya üzerindeki en büyük 2. rezerv para birimi olması euronun gücünün arkasında yatan başlıca nedenlerdir.


8. İsviçre Frangıisviçre frangı

İsviçre frangı
İsviçre Frangı
 • Para Birimi Kodu: CHF
 • Sembolü: CHF

İsviçre frangı değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 CHF= 1,04 USD

1 CHF= 0,95 EUR

1 CHF= 7,30 TRY

İsviçre sadece Avrupa’nın değil dünyanın en istikrarlı ekonomisine sahip ülkedir. Özellikle bankacılık faaliyetlerinde izledikleri sıkı politikalar ve hesap sahiplerinin kişisel verilerini koruma konusundaki ciddiyetleri sayesinde İsviçre bir dünya markası haline gelmiştir. Bu güven ortamı ile İsviçre, sıcak paranın en çok tercih ettiği ülkeler arasında yerini almıştır.

Bu durum İsviçre frangına olan ilgiyi arttırarak değerinin hızla yükselmesine sebep olmuştur.


9. Amerikan DolarıAmerikan doları

Amerikan Doları
Amerikan Doları

 • Para Birimi Kodu: USD
 • Sembolü: $

Amerikan doları değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 USD= 1,00 USD

1 USD= 0,91 EUR

1 USD= 7,01 TRY

American dolarının en değerli para birimleri listesinde yer almasının en büyük sebebi dünyanın rezerv para birimi olmasından kaynaklanır. Dünya üzerindeki ticaretin %60’ından fazlası dolar ile gerçekleştirilir.

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin Amerikan doları ile rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Bu durum ise Amerikan dolarına karşı bitmeyen bir talep oluşturur. Böylelikle talep edilen nesne sürekli olarak değerli olur.


10. Kanada Dolarıkanada doları

Kanada Doları
Kanada Doları
 • Para Birimi Kodu: CAD
 • Sembolü: $

Kanada doları değeri (01.05.2020 itibari ile):

1 CAD= 0,71 USD

1 CAD= 0,65 EUR

1 CAD= 4,98 TRY

Kanada dolarının değeri, petrol ve doğal gaz rezervlerinin bolluğundan kaynaklanmaktadır. Kanada dünyanın 4. büyük petrol ve doğal gaz ihracatçısı durumundadır.

Doğal kaynaklarının zenginlikleri sadece petrol ve doğal gaz ile sınırlı değildir. Bunların yanında zengin ormanları ile ormancılık sektörü ve uzun kıyılarından dolayı çok gelişmiş olan balıkçılık sektörü ağırlıklıdır.

Ayrıca yazılım ve eğlence sektörleri de çok canlıdır. Son olarak dünyanın 5. rezerv parasıdır. Bu sebeplerden dolayı en değerli para birimleri sıralamasında kendine yer bulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*