Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

kredi kartı asgari tutarı ödeme tutarı

Şüphesiz ki kredi kartları ekonomik yaşantımızda bizlere çok büyük kolaylıklar ve faydalar sağlamaktadır. Bu faydaların en başında da taksitlendirme avantajı geliyor. Artık neredeyse yaptığımız bütün alışverişler taksitlendirilebilir durumda. Fakat kredi kartı ile taksitlendirme başta büyük bir kolaylık olarak görünmesine rağmen, dikkat edilmediğinde çok büyük mali külfetlere sebep olmaktadır. Çoğu zaman, aynı zaman dilimi içerisinde yapılan taksitli alışverişler ve diğer alışverişleri üst üste toplandığımızda ödeyebileceğimiz rakamları aştığımızı görüyoruz ve ister istemez büyük çoğunluğumuz ancak kredi kartı asgari tutarını ödeyebiliyoruz. Peki kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Sadece kredi kartı asgari ödeme tutarı ödeyerek borcumuzu bitirebilir miyiz? Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse neler olur? Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, sahip olduğunuz kredi kartınızın dönem borcunun, hakkınızda yasal işlem başlatılmaması ve bankalardaki sicilinizin bozulmaması için hesap kesim tarihinin son gününe kadar ödenmesi zorunlu olan kısmıdır. Bu kısım, bankadan bankaya değişmekle beraber yasal olarak, dönem borcunuzun, eğer kredi kartınızın limiti 15.000 TL’ye kadarsa %25‘inden 15.000 ila 20.000 TL‘ye kadar %30‘undan, 20.000 ve daha üstü limite sahip kredi kartlarında ise %40‘ından daha azı olamaz. Şunu da unutmamak gerekir ki kredi kartı asgari ödeme tutarını ödediğiniz zaman kalan borcunuza faiz işlenmediği düşüncesi çok yanlıştır. Sadece asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde işleme konulan yüksek oranlı gecikme faizi yerine oranı gecikme faizine nazaran daha düşük akdi faiz uygulanır. Bir örnekle bu durumu açılayalım:

10.000 TL limiti olan kredi kartınızın dönem borcu 8.000 TL olsun, kredi kartınızın limiti 15.000 TL’ye kadar olduğu için kredi kartı asgari ödeme tutarı, dönem borcunuzun %25‘i kadar olacaktır. Bu tutar ise 2.000 TL‘ye denk gelir. Bu tutarı ödediğiniz takdirde geriye 8.000-2.000=6.000 borcunuz kalır. Daha sonraki dönemlerde harcama yapmadığınızı varsaydığımızda kalan 6.000 TL’ye aylık %2 akdi faiz uygulanacaktır, 6.000 x %2= 120 TL faiz ve bu faizin vergileriyle beraber maliyeti, 120 x %20 = 24 TL olur. Bu maliyetle beraber 144 TL faiz bir dahaki dönem borcunuzun üzerine eklenir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi asgari ödeme tutarı, hakkınızda yasal işlem başlatılmaması ve bankalardaki sicilinizin bozulmaması için bankanız ile sizin aranızda yaptığınız sözleşmenin bir maddesidir. Dönem borcunuzun tamamını ödeyemeseniz bile kredi kartı asgari ödeme tutarını ödediğiniz takdirde bu sözleşme sorunsuz bir şekilde devam eder.

Fakat, 3 dönem boyunca üst üste hiç bir şekilde kredi katımıza ödeme yapmazsanız, banka ile aranızdaki sözleşme karşılıklı olarak feshedilmiş sayılacaktır. Böylelikle toplam kart borcunuz temerrüde düşecektir. Bu durumda bankanız sizden borcunuzun tamamını tek seferde ödemenizi isteyecektir.

Eğer bir yıl içinde arka arkaya olmamak şartı ile 3 dönem kredi kartı asgari ödeme tutarının altında ödeme yaparsanız kredi kartınız, toplam borcunuzu ödeyene kadar nakit para çekimine kapatılacaktır.  Ayrıca bu zaman süresi içerisinde kredi kartı limit arttırım talepleriniz olumsuz değerlendirilecektir.

Yine bir yıl içerisinde arka arkaya 3 dönem boyunca asgari ödeme tutarının altında ödeme yaparsanız kredi kartınız toplam borcunuzu ödeyene kadar her türlü işleme kapatılacaktır.

Yukarıda saydığımız durumlar göz önüne alındığında en doğru davranış kredi kartı dönem borcunuzu eksiksiz olarak her dönem ödemenizdir. Ancak ödeme dengesi bozulduğunda ise yapılması gereken borcunuz dengelenene kadar kartınızı hiçbir şekilde kullanmamanız olacaktır. Aksi halde asgari tutar ödemesi yapıldığında uygulanmaya başlayan akdi faiz ile beraber harcamaların devam etmesi sonucunda kart borcunuz bir çığ gibi büyüyerek içinden çıkılmaz bir durum alacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*